Daugpilis – Marko Rotko Meno Centras, Kraslava, Agluona

Latvija

Bendrinė informacija

Daugpilis – Marko Rotko Meno Centras, Kraslava, Agluona

Kartu su istoriku Rūsčiu Kamuntavičiumi

2024 m. lapkričio 23 d.

2025 m. vasario 01 d.

 

Vienos dienos kelionės metu išgirsite žymaus istorijos mokslų daktaro paskaitą apie pasaulinio lygio, modernaus meno atstovą Marko Rotko ir apie jo meno kontekstą. Važiuodami į Daugpilį, pažiūrėsite vieną geriausių visų laikų filmų apie meną, skirtą būtent  Markui Rotko. Šis filmas dabar yra pasaulinis bestseleris, verčiamas į daugelį kalbų ir sukurtas vieno garsiausių dabartinių intelektualų – S. Schamos, o šio amerikiečio šaknys yra Kaune. Muziejuje – ekskursija su vietiniu gidu, trunkanti 1,5 val.

Prieš keletą metų Latvijoje, viename iš tamsiausių Europos kampelių, – Daugpilyje buvo įkurtas Marko Rotko muziejus. Markas Rotko yra vienas iš pačių žymiausių, o gal ir pats žymiausias, visų laikų JAV menininkas. Vienas iš pačių garsiausių Vakarų civilizacijos dailininkų. Tai buvo žydas, kilęs iš Daugpilio, dar vaikas emigravęs į JAV, kur mirė 1970 m.

Marko Rotko paveikslai yra garsiausiuose modernaus meno muziejuose, tokiuose kaip Londono Tate, Niujorko, Šveicarijos ir daugelyje kitų meno mekų. Rotko reprodukcijas galima rasti daugelyje knygynų, tame tarpe ir Lietuvos. Kiekvienas šiuolaikinio meno muziejus garbės reikalu laiko turėti bent vieną Rotko paveikslą. Bet ne visi įperka. Kainos prasideda nuo kelių dešimčių milijonų dolerių.

Iš pirmo žvilgsnio Rotko paveikslai atrodo tik kaip chaotiškos spalvos dėmės, visiškai beprasmės. Reikia žinoti ką galima juose pamatyti ir kaip į juos žiūrėti. Tai pati žymiausia visų laikų abstrakcija, į kurią sudėtos pagrindinės modernios civilizacijos idėjos. Jei suprasite Rotko, daug prasmingesni atrodys visi kiti modernaus meno pavyzdžiai, kuriuos galite pamatyti kiekviename modernaus meno muziejuje Europoje ar JAV.

Lankysime Agluoną, kur atidengtas paminklas baltiškai karališkai šeimai – Karaliui Mindaugui ir Karalienei Mortai. Paminklas žymi Lietuvos karaliaus mirties vietą. Mindaugas su latgalių kilmės žmona Morta ir jų vaikais primena bendras lietuvių ir latvių šaknis. Nors istoriniuose metraščiuose neužfiksuota, manoma, kad Agluonoje buvo nužudytas karalius Mindaugas. Apie tai byloja ir vietovardžiai – Mindaugo sala, karaliaus kapo kalnas. Trijų šimtmečių senumo raštuose minima, kad 1618 m. Agluonoje šalinant seno bokšto griuvėsius rasta juodo marmuro antkapinė plokštė. Išliko jos teksto nuorašas: „Šioje žemėje ilsisi Mindaugas, kunigaikštis lietuvis, kuriam gyventi ir mirti buvo garbė… Karaliumi iš kunigaikščių… tapęs pirmuoju… Stabų garbintojas dvilypis… Ir nebūdamas saugus klasta žiauriai… nužudytas išganymo metais 1263 m. rugsėjo 12 d.“. Po Agluonos bazilikos altoriumi dominikonai buvo pritvirtinę atminimo lentą su užrašu „Didžiajam Lietuvos valdovui Mindaugui“. Dabar šios bazilikos šventoriuje stovi karaliaus Mindaugo ir jo šeimos skulptūra.

Kraslavas – vienas didesnių Latgalos miestų, turintis apie 10.000 gyventojų. Siejamas tik su vienu Lugano ežero pakrančių̨ architektu – A. Paraka (Kastelo Valsolda). XVIII a. miestą valdžiusi Platerių giminė užsibrėžė jį paversti dideliu ir svarbiu ekonomikos ir kultūros centru. Investuota daug pinigų į prekybos skatinimą, vyko milžiniškos statybos. Plateriai sau pasistatė rūmus, biblioteką (1759 m.) šalia jų, miestelio rotušę su parduotuvėmis (1752 m.), Misionierių ordino bažnyčią (1755-1767 m.) bei keletą kitų pastatų. 1757 m. įkūrus aukštąją teologijos mokyklą, Kraslava tapo svarbiu kultūros centru. Vienas iš svarbiausių architektų, įtrauktų į Kraslavos perstatymą, buvo A. Paraka. Būtent jis suprojektavo biblioteką ir Misionierių bažnyčią. Abu pastatai turi būdingas Vilniaus baroko formas. Bibliotekos fasado kolonos ir lankstyta stogo atbrailos forma – avangardiški elementai XVIII a. vidurio architektūrai. Jam taip pat priskiriamas ir miestelio rotušės su parduotuvėmis projektas, tačiau iki mūsų dienų jis neišliko.

Pastabos:  Išvykimas iš Vilniaus.

 

Kelionės kaina: 64 Eur / 1 asm.

 

Į kelionės kainą įskaičiuota:

Kelionė patogiu autobusu;

Profesionalaus istorijos mokslų daktaro paskaita.

Bilietai į muziejų.

 

Papildomai:

Pietūs vienoje iš Daugpilio kavinių, 4 Eur.

 

Saugaus keliavimo informacija:

Informacija keliaujantiems į Latviją.

Informacija grįžtantiems į Lietuvą.

 

*Programa yra UAB „Litaura“ autorinė, kopijuoti draudžiama.

 

Kelionių organizatorius „Litaura“

Žalgirio 88-403, Vilnius

Tel. 85 2731337
Mob. tel. 860184477

El. paštas: vilnius@litaura.lt

Trukmė: 1 d.
Kaina: nuo 64 EUR
Kelionės datos:
2024-11-23 d. (grupė renkama)
2025-02-01 d. (grupė renkama)

Mes pasiruošę jums padėti!

Toma
+370 601 56548 vilnius@litaura.lt