Lietuvos kūrėjų kraštuose: Lugano ežero pakrantės su Rūsčiu Kamuntavičiumi
Bendrinė informacija
Lietuvos kūrėjų kraštuose: Lugano ežero pakrantės su Rūsčiu Kamuntavičiumi
Dviejų dienų kelionė po itališkas ir šveicariškas Lugano ežero pakrantes nuo kurių kilo apie 50 architektų ir skulptorių, dirbusių Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje apie 300 metų ir palikusių pėdsakus pusšimtyje vietovių. Didžiausia jų koncentracija yra Vilniuje – tai tokie visiems žinomi objektai kaip Šv. Kazimiero koplyčia Katedroje, Šv. Teresės bažnyčios (prie Aušros vartų) fasadas, Šv. Petro ir Pauliaus bažnyčios Antakalnyje interjero dekoras ir kt. Pats žymiausias šio regiono menininkų šedevras Lietuvoje yra Pažaislio vienuolyno kompleksas.
Dirbdami Lietuvoje Lugano ežero pakrančių menininkai dažnai grįždavo namo, kur būdavo palikę savo šeimas ir iš kur semdavosi idėjų savo kūrybai. Uždirbtus pinigus jie investuodavo į namų ir šventovių statybą. Dėl šios priežasties Lugano ežero pakrantėse gausu jų (t.y. Lietuvos) pinigais rekonstruotų ir pastatytų gyvenamųjų namų, bažnyčių, koplyčių, o taip pat, – jų interjero dekoro detalių. Būtent čia – Šveicarijos ir Italijos pasienyje – geriau suprasite XVII-XVIII a. Lietuvos baroko meną, o itališkai kalbantys šveicarai taps gerokai artimesni ir suprantamesni.
Rūstis Kamuntavičius nuo 2004 m. tyrinėja Lietuvos ir Šveicarijos, bei LDK ir Lugano ežero pakrančių istorinius saitus. 2017 m. jis paskelbė didžiausią LDK meno ir architektūros istorijai skirtą svetainę www.lugano.lt, kurios kūrimą apie 10 metų rėmė tuometinis Lietuvos garbės konsulas Tičino kantone Gintautas Bertašius. Publikavo mokslinius straipsnius ir kitokius tekstus, susijusius su Lietuvos ir Šveicarijos istoriniais ryšiais. www.rustis.lt
Kelionės programa:
1 diena.
ALBOGAZIJUS. Iš čia kilo Pažaislio architektai ir dekoratorius. Vienas jų šiame nedideliame miestelyje finansavo bažnyčių perstatymus, o šventovės koplyčioje rasime freską su angeliuku pasidabinusiu gintariniais karoliais.
KASTELO VALSOLDA. Bent du iš šio vaizdingo miestelio kilę architektai XVIII a. dirbo LDK žemėse ir paliko dešimtis pastatų, kurių net keli yra Vilniuje.
DAZIJUS. Padirbėjęs Pažaislyje, šio komplekso architektas grįžo gimtinėn ir Dazijaus parapijiečių prašymu pristatė bokštą prie vietos bažnytėlės, kurio formos tokios pat kaip Pažaislio bažnyčios.
SKARIJA. Sakoma, kad tai pirmoji rokoko stiliaus bažnyčia Europoje. Prisiminkime: Vilnius yra laikomas vienu žymiausių Europos rokoko miestų. Koks ryšys tarp Lugano ežero pakrančių ir Lietuvos rokoko meno? Kaip visa tai atrodo Europos kontekste?
ROVIJUS. Įdomus romaninės ir modernios architektūros gausus nedidelis miestelis, iš kurio kilo vienas garsiausių XVII a. Lenkijos-Lietuvos skulptorių.
BISONĖ. Tenkalų gimtinė. Du broliai – Džovanis Džakomas ir Kostantė – XVII a. apie 20 metų dirbo Vilniuje ir, be kitų darbų, jiems priskiriami Valdovų rūmų fasado fragmentai, kokius juos matome atstatytus šiandien.
MELIDĖ. Lenkijos-Lietuvos valdovo architekto M. Kastelio gimtinė. Tai turbūt garsiausias kada nors Lietuvoje dirbęs architektas. Jį valdovas XVII a, pradžioje atsivežė tiesiai iš Romos ir pavedė (kaip manoma) sukurti Šv. Kazimiero koplyčią Vilniaus Katedroje, kuri laikoma vienu žymiausių ankstyvojo baroko šedevrų visame vidurio-rytų Europos regione.
LUGANAS. Pagrindinis akcentas šiame mieste – Lugano katedra, kurios bokštą perstatė gerai Vilniuje žinotas K. Tenkala.
2 diena.
MENDRIZIJUS. Iš šio miestelio kilę Fontanų giminės architektai paliko didelį įspaudą XVIII a. LDK rokoko istorijoje. Šiandien šiame miestelyje yra viena garsiausių Europoje architektūros akademijų, glaudžiai susijusi su legendiniu vis dar kuriančiu architektu M. Botta.
MORBIJO INFERIORĖ. Sakoma, kad čia stiuką lipdyti mokėsi Dž. Pertis – vienas iš Šv. Petro ir Pauliaus bažnyčios Antakalnyje dekoratorių.
RIVA SAN VITALĖ. Šiame miestelyje yra vienintelė Lugano ežero regione kupolinė bažnyčia. Sakoma, kad Pažaislio bažnyčios kupolas buvo konstruojamas pagal jos pavyzdį.
KAZLANAS. Iš čia kilo keli Vilniaus Žemutinės pilies statytojai (XVI a.). Miestelyje išlikęs jų gimtasis namas ir giminės koplyčia.
MALJAZAS. Dar vieno Lietuvoje dirbusio ir Vilniuje pėdsakus palikusio architekto gimtasis miestelis ir parapinė bažnyčia.
***
Kaina:
377 Eur / 1 asm. Be nakvynių viešbutyje
477 Eur / 1 asm. Su 2 nakvynėmis viešbutyje su pusryčiais
*minimalus keliautojų skaičius – 10
Renkama 10-14 asmenų grupė
Į kainą įskaičiuota:
Įžymaus istoriko – gido paslaugos;
Pervežimai patogiu mikro autobusiuku.
*viešbutis, jeigu yra poreikis.
Į kainą neįskaičiuota:
Atvykimas iki Lugano
*Nakvynė viešbutyje, jeigu nėra poreikio
Maitinimas: pietūs ir vakarienės;
Medicininių išlaidų kelionės draudimas;
Asmeninės išlaidos;
Įėjimai į muziejus ir kitus lankomus objektus.
Pastabos:
Programoje numatyti visi lankomi objektai užsakomi iš anksto. Lankomi objektai yra programos dalis, užsakomi visiems.
Jeigu turite pažymėjimą (moksleivio, studento, senjoro ar kt. asociacijos, suteikiančios nuolaidas muziejuose ar kituose lankomuose objektuose) prašome mus apie tai informuoti užsakant kelionę, pridedant galiojantį pažymėjimą.
*Ekskursiniai objektai ir jų lankymo tvarka gali keistis.
*Nedidelė grupė 10-14 žmonių
*Programa yra autorinė, kopijuoti draudžiama.
***
Registracija ir atsakymai į klausimus, susijusius su apgyvendinimu ir logistika:
Kelionių organizatorius „Litaura“
Žalgirio 88-403, Vilnius
Tel. 85 2731337
Mob. tel. 860184477
El. paštas: vilnius@litaura.lt
Kaina: nuo 377 EUR