Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Jei sutinkate, paspauskite mygtuką „Supratau“ arba naršykite toliau. Tuo atveju jei norėsite atšaukti savo duotą sutikimą, pakeiskite savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrinkite įrašytus slapukus. Plačiau »

Slidinėjimas Andoroje

2016-07-05
ANDORA – PIRĖNŲ KALNŲ SNIEGO ŠIRDIS
GRANDVALIRA- ENKAMPAS- KANILJAS- SOLDEU- EL TARTERAS – PAS DE LA KASA- GRAU ROIG

Andoros Kunigaikštystė – labai maža pietvakarių Europos šalis, esanti rytinėje Pirėnų kalnų pusėje, tarp Prancūzijos ir Ispanijos. Daugiau kaip 700 metų Andorą valdė Prancūzijos ir Ispanijos regiono Urchelio vyskupas. 1993 m. kovo 14 d. patvirtinta Andoros konstitucija, pagal kurią ji tapo Parlamentine Kunigaikštyste. Įdomu tai, kad šios šalies nepalietė nei Pirmasis, nei Antrasis pasaulinis karas.
Andora mažiausių valstybių sąraše – link pabaigos: ji dukart didesnė nei Lichtenšteinas, septynis kartus negu San Marinas, o su Monaku lyginant, Andora atrodo milžinė. Tačiau tai netrukdo per metus svečių priimti šimtą kartų daugiau nei joje yra gyventojų.
Andoroje beveik nėra itin garsių lankytinų istorinių ar kultūros vietų (nes šalis negali pasigirti istoriniais laikais: čia nevyko garsūs karai, nesidriekė prekybos keliai, nesisprendė garsių žmonių ar valstybių likimai, negyveno garsūs architektai ar dailininkai), tačiau viską kompensuoja nuostabūs kalnų ir pakalnių peizažai, romėnų statyti tiltai, jungiantys kalnus, juos vagojantys upeliukai ir kriokliai, viduramžių bažnytėlės ir varpinės, arabų tvirtovių ir senųjų pilių griuvėsiai. Ir visa tai įrodo, kad šalis yra savotiškas muziejus po atviru dangumi, o siauros, jaukios gatvelės, apstatytos akmeniniais ir mediniais namais, atrodo kaip iš pasakos.
Nepaisant Andoros mažumo, čia slidinėti tikrai nuostabu. Dėl geografinės padėties, pačioje Pirėnų pusiasalio širdyje, oro temperatūra pakankamai žema, kad užtikrintų aukščiausios rūšies sniegą ir daug saulėtų dienų. Iš viso Andoroje esančiuose Pirėnų kalnuose įrengtos 152 trasos, kurių bendras ilgis siekia 247 km. Šešiuose slidinėjimo kurortuose veikia 91 keltuvas, dirba 500 instruktorių. Pasak buvusiųjų Andoroje, čia šeimininkauja ne vietiniai andoriečiai, o svečiai slidininkai. Pagal jų dūdelę šoka visi: visuomeninis transportas, viešbučiai, parduotuvės, restoranai. Dabar sunku patikėti, jog prieš 20 metų slidininkai nieko nežinojo apie Andorą. Nemaža dalis Andoros svečių yra nuolatiniai: per žiemą Andoroje paslidinėti suspėja apie 10 mln. žmonių, iš kurių beveik visi į šią šalį atvažiuoja kasmet. Kadangi šalis yra neapmokestintoje zonoje, kainos čia mažesnės nei visur aplinkui.
Didžiausias Pirėnų kalnų slidinėjimo regionas – Grandvalira. Tai daugiausia kalnų slidininkų pritraukiantis kurortas Andoroje. Bendras trasų ilgis čia – 193 km. Šį regioną sudaro šeši žiemos sporto kurortai – Andora, Enkampas, Soldeu El Tarteras, Eskaldesas, Kaniljas ir Pas de la Casa – Grau Roig.
Regione yra daugiau nei 110 trasų. Granvaliroje ras ką veikti tiek patyrę slidininkai, tiek pradedantieji. Čia įrengta 18 žalių trasų naujokams, 38 mėlynos trasos labiau įgudusiems, 32 raudonos – puikiai įvaldžiusiems slides slidininkams ir 22 – profesionalams. Norintiems ne tik slidinėti kurortų svečiams siūloma pasivažinėti sniegomobiliais, šunų kinkinių tempiamomis rogėmis. Veikia keli sniego parkai laisvąjį stilių propaguojantiems slidininkams. Vaikams įkurtas klubai, kuriuose mažieji gali pažaisti ar pasisupti karuselėse. Grandvaliroje įkurtas parkas snieglentininkams. Keltuvų sistema šiame kurorte labai efektyvi – visi jie yra vienoje vietoje, todėl labai patogu skirtingo sudėtingumo trasomis slidinėjantiems slidininkams susitikti vienoje vietoje.
5 km. Į šiaurės rytus nuo Andoros sostinės įsikūręs nedidelis, tačiau labai mielas Enkampo kurortas. Tai geografinis šalies centras. Jis ypač patogus turistams ir yra išskirtinis dėl savo keltuvo, kurorto siela vadinamo "Funicamp". Tai net 6 km lyninis kelias, kuriuo juda 32 uždaros kabinos, galinčios gabenti po 24  žmones. "Funicamp" padeda svarbiausias ir po populiariausias trasas pasiekti per 15 minučių.
Kaniljas – mažas ir labai jaukus Granvaliros regiono kurortas, kuris yra 6 km nuo Enkampo ir 5 km nuo Soldeu- El Tartero. Jis laikomas vienu seniausių Andoros miestų, nes jo varas minimas dar 839- aisiais. Iš Kaniljo galima pakilti į El Forną. Čia įsikūrusi slidinėjimo mokykla ir vaikų darželis, kuriame mažyliai nuo 3 metų mokomi slidinėjimo abėcėlės. Kalnų slidinėjimo entuziastai iš El Forno perkeliami į Pie de la Portelą. Čia įrengtos slidinėjimo trasos. Viešbučiai išdėstyti šalia keltuvo, tad staigia galima atsidurti trasų sukūryje. Kaniljas yra idealus kurortas pradedantiems slidininkams ir šeimoms su nedideliais vaikais.
Soldeu - El Tarter - už 17 km nuo Andorra la Vella įsikūręs kurortas. Dvi šio kurorto gyvenvietės – Soldeu ir El Tarter (atitinkamai 1800 m ir 1710 m virš jūros lygio) nutolusios per 3 km viena nuo kitos, o jas jungia meistriškai pastatyta lyninių kelių sistema, kurios dėka kalnų slidinėjimo šlaitai ir trasos susilieja į vieną didelę erdvę, ko gero, labiausiai pamėgtą kalnų slidininkų. Kurortas žinomas savo slidinėjimo ir snieglenčių sporto mokykla (250 instruktorių). Jis labiausiai tinka pradedantiesiems ir vidutinio lygio kalnų slidinėtojams. Nuo gruodžio iki balandžio mėnesio šio kurorto kalnų šlaitus dengia sniego danga ir šviečia saulė.
Žinomiausias ir prestižiškiausias Andoros slidinėjimo kurotas - Pas de la Casa. Kainos čia pačios didžiausios, bet ir teikiamų paslaugų daugiausia: čia įsikūrę įvairiausių kategorijų viešbučiai, daugybė barų, restoranų, diskotekų ir parduotuvių. Be to, Pas de la Casa Sport centre slidinėjimą bent laikinai galima iškeisti į futbolą, tinklinį, tenisą ar sieninį (skvošą), pačiuožinėti ant ledo ar paplaukioti baseine. Taip pat šiame Andoros kurorte 2600 metrų aukštyje virš jūros lygio įsikūręs panoraminis restoranas Coll Blanc, pro kurio
langus atsiveria nuostabūs apylinkių vaizdai. Puikiai laiką galima leisti ir truputį žemiau, tačiau nemažiau puikioje vietoje - ant Pessono ežero kranto.
Žinovai pataria paslidinėti ir Grau Roig kurorte, kuriame beveik visos trasos raudonos ir nuo juodųjų skiriasi tik nuolydžiu. Čia trasos labai plačios su aukštomis sniego sienomis, tad didelės erdvės leidžia nesunkiai išvengti slidininkų susibūrimo ir čiuožti nuo kalno gana greitai. Grau Roig slidinėjimo trasos įrengtos miškingoje vietovėje - jei užtenka profesionalumo nenugriūti, galima pasižvalgyti ir po apylinkes.