Kokie dokumentai reikalingi norint išvykti į kelionę?
Į užsienį galima vykti tik turint galiojantį pasą arba ID kortelę. Pasas, kurio galiojimo terminas baigiasi kelionės metu, laikomas negaliojančiu. Daugelis valstybių reikalauja, kad turisto pasas galiotų ne trumpiau kaip 6 mėnesius skaičiuojant nuo kelionės pabaigos dienos (gali būti reikalaujama ir 12 mėnesių galiojančio paso). Patariama tai išsiaiškinti prieš išvykstant ir, esant reikalui, pasikeisti pasą ir prasitęsti jo galiojimo laiką. Tikslesnę informaciją apie tai gali suteikti migracijos tarnybos. Lietuvos Respublikai prisijungus prie Šengeno erdvės, nuo 2008 m. kovo 30 d. yra panaikinama oro sienų pasų kontrolė, todėl kertant Šengeno valstybių narių vidaus sienas Lietuvos piliečiams nebereikia pateikti kontrolei paso. Valstybių, prisijungusių prie Šengeno erdvės sąrašą bei daugiau informacijos apie Šengeno erdvėje galiojančią tvarką galite rasti Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerijos svetainėje internete: http://www.urm.lt/index.php?-228949831. Pažymėtina, kad pasų kontrolės panaikinimas jokiu būdu nereiškia, jog judėjimas Šengeno erdvėje yra prilyginamas judėjimui vienoje valstybėje narėje be kelionės ar tapatybės dokumento. Šengeno šalių teisėsaugos institucijų atstovai, vadovaudamiesi nacionalinių teisės aktų pagrindu turi teisę savo šalies teritorijoje patikrinti asmens tapatybę, todėl keliaujantis asmuo privalo asmens dokumentą turėti su savimi. Be to, valstybės narės pasiliko sau teisę tam tikram laikui sugrąžinti kontrolės pasienyje procedūras, jeigu kiltų grėsmė jų saugumui ar viešajai tvarkai. Pasienio kontrolė gali būti atkurta ir masinių tarptautinių sporto renginių metu. Sienų kirtimo ir pasų kontrolės tvarka Šengeno erdvei nepriklausančių valstybių piliečiams (ne Lietuvos piliečiams) yra kitokia. Informacijos apie šią tvarką galite rasti Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerijos svetainėje internete: http://www.urm.lt/index.php?-228949831.
Į kokias šalis keliaujant reikalinga viza?
Valstybių, į kurias vykstant Lietuvos piliečiams nereikia vizos, sąrašą galite rasti Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerijos svetainėje internete. Lietuvos piliečiams Turkijos vizos išduodamos vietos oro uoste. Už Egipto vizą susimokama perkant kelionę agentūroje, viza išduodama oro uoste prieš išvykstant. Vykstant į JAE, reikalinga turistine viza. Ji išduodama per 5 darbo dienas. Taip pat yra galimybė įsigyti skubią JAE turistinę vizą, kuri išduodama per 2 darbo dienas. Dokumentai, reikalingi gauti turistinei JAE vizai: Lietuvos respublikos pasas, galiojantis ne mažiau kaip 6 mėnesius po grįžimo iš kelionės, anketa. SVARBU ŽINOTI: JAE migracijos tarnybos nedarbo dienos yra ketvirtadienis ir penktadienis. JAE viza yra išduodama tik perkant pilną kelionės paketą.
Kokių dokumentų reikia į kelionę vykstant nepilnamečiui?
Vaiko asmens dokumentai, patvirtinantys vaiko asmens tapatybę bei pilietybę ir skirti vykti į užsienio valstybes, yra Lietuvos Respublikos pasas ir asmens tapatybės kortelė (gali būti naudojama vykti į užsienio valstybes, su kuriomis yra sudarytos atitinkamos tarptautinės sutartys ar susitarimai). Būtina žinoti, kad vaiko gimimo liudijimas nėra asmens tapatybės dokumentas, todėl nepilnametis negali su šiuo dokumentu vykti į užsienį. SVARBU! Vaikų asmens dokumentai galioja trumpesnį laiką (2-5 metus), todėl ruošdami vaiką kelionei tėvai turėtų atkreipti dėmesį į jo kelionės dokumento galiojimo laiką. Nuo birželio 1 dienos įsigaliojo naujas laikino vaikų išvykimo į užsienį tvarkos aprašas, kuris žymiai supaprastino nepilnamečių išvykimą iš Lietuvos. Vyriausybės patvirtintos laikino vaiko išvykimo į užsienio valstybes tvarkos aprašo nuostatos yra taikomos Lietuvos Respublikos piliečiui, neturinčiam 18 metų, išskyrus šiuos atvejus.:
Jeigu vaikas vyksta į užsienio valstybę su abiem tėvais (įtėviais) ar vienu iš jų, globėju (rūpintoju), įgaliotu atstovu arba vienas, Lietuvos pasieniečiams PRIVALOMA pateikti vieną iš šių vaiko asmenį liudijančių dokumentų:
Įsigaliojus naujajai tvarkai, nepilnamečiui, išvykstančiam su vienu iš tėvų, kito sutikimas nėra būtinas. Vaikas, turėdamas vieno iš tėvų arba globėjo sutikimą, į užsienio valstybę galėtų laikinai išvykti su lydinčiu asmeniu arba vienas. Tuo atveju, kai vaiko pavardė nesutampa su vieno iš tėvų, su kuriuo jis išvyksta, pavarde, Lietuvos pasieniečiams pasienio kontrolės punkte turi būti pateikiamas vaiko gimimo liudijimas. Jei į užsienio valstybę vienas, su globėju ar lydinčiu asmeniu vyktų vaikas, kuriam nustatyta globa (rūpyba), apie tai iš anksto turėtų būti raštu informuojama savivaldybės vaiko teisių apsaugos tarnyba. Būtina atminti, kad kartu su nepilnamečio kelionės dokumentais Lietuvos pasieniečiams reikia pateikti ir papildomai būtinų dokumentų kopijas (išskyrus paso, asmens tapatybės kortelės arba vaiko kelionės dokumento).
Ką reikia žinoti vežantis į kelionę kūdikį iki 2 m. amžiaus?
Pirmiausia kūdikis privalo turėti galiojantį asmens dokumentą (pasą). Tokio amžiaus vaikai į kelionę vyksta nemokamai. Jei vykstama į šalį, kurioje Lietuvos piliečiams reikalingos vizos, kūdikis moka tik už vizą. Jeigu kūdikiui kelionėje sukanka 2 metai, aviakompanija jį laiko 2 metų vaiku. Kūdikiui iki 2 metų vieta lėktuve ir nustatytas neregistruoto bagažo svoris nepriklauso. 2 metų vaikui, kaip ir suaugusiajam, priklauso vieta ir nemokamai registruojamo bagažo norma.
Ar privalomas sveikatos draudimas vykstant į kelionę?
Vykstant į užsienio šalis, rekomenduojama įsigyti draudimą nuo nelaimingų atsitikimų bei būtinosios medicininės pagalbos draudimą.
Kiek laiko prieš kelionės pradžią reikia būti oro uoste?
Į oro uostą rekomenduojame atvykti likus 2 valandoms iki skrydžio.
Kas yra įšankstinio pirkimo nuolaidos?
Tiems, kas planuoja atostogas iš anksto, siūlome naudotis išankstinio pirkimo nuolaidomis, kurios siekia iki 50 procentų.
Ką daryti, jei buvo suteiktos nekokybiškos paslaugos?
Prašymą/skundą dėl mūsų interneto svetainėje įsigytos paslaugos galite pateikti Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai (Vilniaus g. 25, 01402 Vilnius, el.p. tarnyba@vvtat.lt , tel. 8 5 262 67 51, faks. 8 5 279 14 66, interneto svetinėje www.vvtat.lt), taip pat Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos teritoriniams padaliniams apskrityse ar užpildyti prašymo formą EGS platformoje adresu http://ec.europa.eu/odr/