NAMIBIJA – „šypsena Afrikos veide“
ZIMBABVĖ*
Keliautojo, geografo, leidėjo, visų ekspedicinių GRŪDOS kelionių po Afriką vadovo R. Šalnos straipsniai (spausti ant nuorodos arba ant nuotraukos):
Šis unikalus safaris yra skirtas mylintiems ir suprantantiems gamtą, draugiškiems, drąsiems, normalaus fizinio pasirengimo, kantriems ir sveikiems žmonėms, trokštantiems patirti nuotykių, svajojantiems apie ypač artimą sąlytį su Afrikos gamta. Jūsų svajonės išsipildys keliaujant padidinto pravažumo specialiomis transporto priemonėmis, didžiąją safario dalį miegant palapinėse (yra galimybė užsisakyti nakvynes lodžijų nameliuose), valgant grupės virėjo pagamintą maistą.
Keliavimas ir stovyklavimas Afrikoje nėra pilnai prognozuojamas dalykas – safario dalyviai pajus nuotykių skonį, patekę į civilizacijos nepaliestus laukinės gamtos kampelius. Tai iššūkis, kurį reikia pasiruošti priimti. Nenumatyti atvejai, susiję su kelių sąlygomis, oru, galimu technikos gedimu, atsitikimais, galinčiais pakeisti safario programą – tai irgi nuostabaus nuotykio Afrikoje dalis!
diena. Skrydis Vilnius – Vindhukas (su tarpiniais persėdimais).
diena. Vindhukas.
Atvykimas į Namibijos sostinės Vindhuko tarptautinį Hosea Kutako oro uostą, formalumų sutvarkymas ir pervežimas į viešbutį. Vindhukas (liet. „vėjuotas kampas“) – centrinėse Namibijos aukštikalnėse ant kalvų 1660 m virš jūros lygio išsimėtęs miestas, kuriame juntama germaniškos kultūros įtaka, nemažai įspūdingų kolonijinio stiliaus pastatų.
Miesto centras pasižymi ypatinga tvarka ir švara. Daugelis keliautojų Vindhuką vadina mažiausiai afrikietišku miestu, o pačią Namibiją – „šypsena Afrikos veide“. Vindhuke apžiūrėsite 1907 metais vokiečių suprojektuotą ir pastatytą Kristaus bažnyčią, kurios grakštus bokštas tapo išskirtiniu miesto simboliu. Esant galimybei, lankysite šalia esantį neįprasto dizaino Nepriklausomybės muziejų. Kylant muziejaus stikliniu liftu atsiveria miesto ir jo apylinkių panoraminiai vaizdai.
Nakvynė viešbutyje, lodžijoje, svečių namuose.
Maitinimas: be maitinimo.
dienos. Sesriem – Sossusvlei.
Išvykę iš Vindhuko, pajudėsite link Sesriem kanjono, esančio prie Namibo dykumos pakraščio. Galima drąsiai teigti: jeigu nematei Namibo dykumos, vadinasi, nebuvai Namibijoje. Kai kurie keliautojai teigia, kad vien dėl Namibo dykumos verta vykti į Namibiją.
Tai garsiausias šios šalies gamtos stebuklas. Namibo dykuma yra viena seniausių pasaulyje. Jai net didžioji Sachara pagal amžių būtų tik kaip naujagimis.
Dėl šaltosios Bengelos srovės susidariusi dykumos 50-160 km pločio juosta iš šiaurės į pietus driekiasi beveik 2 tūkstančius kilometrų. Šiame ruože iš sausumos į vandenyno pusę tekančios upės, besiplaikstantys vėjai, sukūrė įspūdingus kraštovaizdžius.
Nors kitados čia gyvenę nama genties žmonės vadino dykumą „vieta, kurioje nieko nėra“, ji pasižymi laukinės gamtos įvairove. Vyksite į Mirties slėnį (Dead Vlei), primenantį siurrealistinį paveikslą: juodos negyvos akacijos, suskilinėjusio balto molio plynėje kontrastuojančios su ryškiai raudonais smėlynais ir skaisčiai žydru dangumi; pasivaikščiosite po siaurą, bet savito grožio Sesriem kanjoną.
Leisitės į pažintį su Sossusvlei smėlio kopomis – vienomis aukščiausių pasaulyje. Kai kurios kopos plastiškai banguodamos iškyla į didesnį nei 300 metrų aukštį. Nors tai ne pasaulio rekordas, bet abrikosų spalvos smėlis, kopų formos ir dydžiai priblokš kiekvieną.
Keičiantis apšvietimui ir drėgmės kiekiui, čia kasdien vyksta šešėlių ir spalvų spektaklis. Stebėti jį geriausia tekant ar leidžiantis saulei ir būtinai užkopus į vieną iš kopų. Keliautojai Soussusvlei kopas vadina vienu fantastiškiausių peizažų visame pasaulyje.
Nakvynės palapinėse, lodžijoje.
Maitinimas: 2 pusryčiai, 2 pietūs, 2 vakarienės.
dienos. Svakopmundas.
Šiandien keliausite Namibo – Nauklufto parko teritorija ir jos pakraščiais, kurioje pamatysite daug įspūdingų vietų, primenančių Mėnulio kraštovaizdį.
Pravažiuosite pro Kuisebo kanjoną. Važiuodami į šiaurę pro nesibaigiančią dykumą, pasieksite antrą pagal dydį Namibijos miestą ir kurortą Svakopmundą, kuriame iki šiol jaučiama didžiulė vokiškos kultūros įtaka. Toks nesvetingas gamtos kraštas kaip Namibija kelis šimtmečius visiškai nedomino europiečių, nes kurtis gyventi dykumoje buvo tikra beprotystė.
Ko neįstengė padaryti kitos šalys, sugebėjo įgyvendinti vokiečiai. Jiems iki Pirmojo Pasaulinio karo priklausė nemaža dabartinės Namibijos teritorija. Per kelis dešimtmečius vokiečiai ne tik sukūrė infrastruktūrą, pastatė miestus, bet juos pavertė tikromis oazėmis. Nors nuo vokiečių viešpatavimo laikų praėjo veik šimtas metų, jų kultūros palikimas gyvas ir šiais laikais. Vokiečių įkurtas Svakopmundas glaudžiasi prie Atlanto vandenyno.
Po ilgo važiavimo bekrašte nežemiškų kraštovaizdžių dykuma, jis tarsi vaiduoklis išnyra jos fone. Tik įvažiavus į miestą pasitinka vokiška tvarka, spalvoti, tarsi žaisliniai, namai. Gatvės suprojektuotos taisyklingai, apsčiai iš kolonijinių laikų išlikusių vokiškos architektūros stiliaus pastatų. Visur tvarkinga, ošia palmių giraitės, svečius kviečia europietiškos kavinės, jaukios suvenyrų parduotuvėlės. Vaikštinėjant gatvėmis, miestelis greičiau primena Viduržemio jūros nei Afrikos šalies kurortą. Svakopmundas – puiki atgaiva nuotykių šioje šalyje ieškantiems turistams.
Šiame miestelyje galima užsisakyti įvairių pramogų: plaukimą į jūrinę žvejybą; išvyką kateriu po Walvis Bay lagūną stebėti flamingų, pelikanų, kormoranų, ruonių, delfinų; sklandymą virš kopų parasparniais; pasivažinėjimą keturračiais; čiuožimą nuo kopų lentomis; panoraminį skrydį virš Namibo dykumos ir Skeletų kranto (pasirinktinai, už papildomą mokestį).
Nakvynės viešbutyje, svečių namuose.
Maitinimas: 2 pusryčiai, 1 pietūs.
diena. Cape Cross – Špickopė (Spitzkoppe).
Iš Svakopmundo leisitės link Špickopės – raudonų granitinių uolų grupės Namibo dykumoje. Uolos yra daugiau nei 700 mln. metų senumo, o masyvo aukštis virš jūros lygio siekia 1784 m ir stačiai iškyla virš lygios dykumos. Šis kalnų masyvas susiformavo toje vietoje, kur maždaug prieš 100 mln. metų iš žemės gelmių į plutą įsiveržė ir sustingo magmos srautas. Per ilgą laiką erozija pašalino viršutinį sluoksnį ir atidengė atsparias dūlėjimui granito uolienas. Keliaujant link Špickopės, sustosite Cape Cross. Tai vieta, kurioje gyvena viena didžiausių pasaulyje ruonių kolonijų (apie 80 000 gyvūnų).
Atvykę į Špickopę, įsikursite jaukioje stovyklavietėje didingojo „Namibijos Materhorno“ papėdėje (galima ir kita nakvynės vieta). Špickopė dar vadinama Namibijos lopšiu. Čia kadaise bušmėnų genties dvasininkai atlikdavo religinius ritualus.
Špickopėje išlikę nemažai bušmėnų dailės pavyzdžių. Mėgausitės išskirtine ramybe, stebėdami žvaigždėtą Afrikos dangų.
Nakvynė palapinėse, lodžijoje.
Maitinimas: pusryčiai, pietūs, vakarienė.
diena. Erongo. Kalkfeld. Gepardų parkas.
Pasimėgavę įspūdingais Špickopės vaizdais, kurie tikrai nepalieka abejingų net ir daug mačiusiam mūsų planetoje, kelionę tęsite link šio masyvo giminaičio Erongo kalnų (Erongoberg). Dėl siurrealistinių vaizdų ši vietovė neretai apibūdinama kaip fotografų svajonė ar net rojus. Čia pamatysite įspūdingo dydžio ir formų granito uolas, riedulius, vadinamus Bull‘s Party.
Dėl intensyvaus dūlėjimo paviršiuje esančios uolos įgijo apvalainas, milžiniškus riedulius primenančias formas, keistai išsibarsčiusius plynaukštėje. Vėliau lankysite Otjitotongwe gepardų parką, įkurtą siekiant apsaugoti Namibijos gepardų populiaciją.
Nors gepardai visoje Afrikoje nykstantys gyvūnai, Namibijoje yra didžiausia koncentracija laukinių, laisvai gyvenančių gepardų, kurie, deja, pridaro daug žalos vietiniams fermeriams. Pakliuvę į spąstus, sužeisti ir negalintys išgyventi savarankiškai laukinėje gamtoje gepardai patenka į šį parką.
Nakvynė palapinėse, lodžijoje.
Maitinimas: pusryčiai, pietūs, vakarienė.
dienos. Himba gentis. Etošos (Etosha) nacionalinis parkas.
Mums sunku įsivaizduoti, kad kažkur gyvena gentys, kurių civilizacija dar nesugadino. Lankysite vieną iš tokių – himba gentį. Tai viena egzotiškiausių genčių ne tik Namibijoje, bet ir visoje Afrikoje. Nuo seniausių laikų himbai yra klajokliai gyvulių augintojai. Galvijai, ožkos yra visas turtas, aplink kurį nuo aušros iki sutemų ir sukasi gyvenimas.
Dėl klajokliško gyvenimo būdo himbai nestato patvarių būstų, tad iš šakų suręstos ir moliu apdrėbtos lūšnelės yra vienintelis prieglobstis nuo svilinančios saulės, vėjo ir lietaus. Mėsa, pienas, kailiai, odos – viską himbai panaudoja kasdieniame gyvenime. Savo kūnus dengia apdirbtos odos gabalėliais, o odą kasdien drėkina rūgusiu ožkos pienu ir įtrina raudonos ochros bei galvijų riebalų mišiniu. Tai apsaugo nuo kaitros ir gyvių įkandimo. Itin įspūdingai atrodo nuogakrūtės moterys.
Jos nesivaržo turistų ir mielai už pinigėlį pozuoja. Kasdien himbai atlieka ritualą – dūmuose „skalbia“ savo simbolinius drabužėlius. Šios genties žmonės išgyvena sunkius laikus, nes šiltėjantis klimatas ir ilgėjančios sausros stumia juos iš savo žemių. Persikėlus arčiau civilizuotų gyvenviečių, himbų vaikai pradeda lankyti mokyklas, tad genties gyvenimo būdas po truputį keičiasi. Viešnagė himbų gentyje – tai kelionė į praeitį, kai tai, kas matoma yra neįtikėtina, bet realu.
Keliausite link Šiaurės Namibijoje plytinčios „didžiosios baltosios sauso vandens vietos“ – Etošos nacionalinio parko. Etoša yra milžiniška išdžiūvusi ežero įduba, kuri užima 4700 km2. plotą (šioje įduboje sutilptų beveik 12 tokių miestų kaip Vilnius). Keletas tokių įdubų ir sausųjų ežerų kadaise drauge su Botsvanos Okavango delta sudarė vieną didžiausių ežerų pasaulyje.
Upės, maitinusios begalinio dydžio vandens telkinį, išdžiūvo ir karšti saulės spinduliai išdžiovino ežerų vandenį. Dabar įdubą raižo gyvūnų takai ir sūkuriuoja dulkių debesys. Etoša yra vienas garsiausių, didingiausių ir įspūdingiausių nacionalinių parkų Afrikoje, įkurtas 1907 metais, kai Namibija dar buvo Vokietijos imperijos dalis, ir tūkstančių gyvūnų, tokių kaip zebrų, žirafų, antilopių, juodųjų raganosių, liūtų bei dramblių buveinė.
Kai kurios girdyklos tamsiu paros metu apšviečiamos, todėl turėsite unikalią galimybę stebėti gyvūnus ir jais grožėtis. Stebėti laukinius žvėris yra didžiulis, nenusakomas įspūdis. Zoologijos sode, net ir pačiame moderniausiame, gyvūnai šeriami, rūpinamasi jų sveikata. Nacionaliniuose parkuose visas gyvenimas verda pagal savo taisykles, išlieka stipriausieji, greičiausieji ir gudriausieji, o būti šių procesų liudininkais yra įspūdis visam gyvenimui.
Nakvynės palapinėse, lodžijoje.
Maitinimas: 2 pusryčiai, 2 pietūs, 2 vakarienės.
diena. Etošos nacionalinis parkas – Vindhukas.
Po Etošos nacionalinio parko lankymo vyksite į Namibijos sostinę Vindhuką įkvėpti gaivaus aukštikalnių oro. Pakeliui, esant galimybei, lankysite Okahandja turgų. Turėsite puikią galimybę pabendrauti su vietos gyventojais, įsigyti autentiškų medžio dirbinių lauktuvėms. Vakarą siūlome praleisti kavinukėse, paragauti vietinės virtuvės patiekalų, išgerti gero Pietų Afrikos vyno gražioje aplinkoje.
Nakvynė viešbutyje, svečių namuose.
Maitinimas: pusryčiai, pietūs.
diena. Skrydis į Europą.
Pervežimas į oro uostą. Skrydis Vindhukas – Vilnius (su tarpiniais persėdimais).
Maitinimas: pusryčiai.
diena. Grįžimas į Lietuvą.
.
KELIONĖS PRATĘSIMAS.
Trokštantiems dar daugiau nuotykių, siūlome kelionę pratęsti papildomu turu į Zimbabvę (esant galimybei).
diena. Vindhukas – Viktorija Folsas. Viktorijos krioklys. Zimbabvė.
Skrydis iš Vindhuko į Viktorija Folsą, įsikūrusį netoli Viktorijos krioklio, be jokių abejonių, laikomo vienu didingiausių Afrikos gamtos objektų. Artėjant link krioklio iš kai kurių vietų galima pamatyti tumulus vandens garų, nepaliaujamai kylančių virš krioklio į kelių šimtų metrų aukštį. Vietos gyventojų Viktorijos krioklys vadinamas mosi-oa-tunya („dūmai, kylantys su griaustinio triukšmu“).
Reginys, atsiveriantis prieš akis, ne iš karto leidžia suvokti krioklio jėgą ir didybę. Pirmasis Viktorijos krioklį išvydo škotų misionierius D. Livingstonas 1855 metais. Jis ir jo būrio nariai iš toli pamatė purslų debesis ir susiprotėjo išlipti saloje prie pat krioklio. Keliautojai prislinko prie bedugnės krašto ir apstulbo išvydę milžinišką upę, tiesiog pranykstančią Žemės plyšyje. D. Livingstonas šį krioklį pavadino karalienės Viktorijos garbei.
Viktorijos krioklį apžiūrėsite iš Zimbabvės pusės. Vaikščiodami įrengtais apžvalgos takais, grožėsitės šiuo įstabiu gamtos kūriniu (P.S. Norint apžiūrėti krioklį iš Zambijos pusės būtina viza.). Už papildomą mokestį galima užsakyti apžvalginį skrydį sraigtasparniu virš Viktorijos krioklio. Aplankysite rankdarbių ir suvenyrų turgų, vakare plauksite Zambezės upe.
Nakvynė viešbutyje, svečių namuose.
Maitinimas: pusryčiai.
diena. Skrydis į Europą.
Pervežimas į oro uostą. Skrydis Viktorija Folsas – Vilnius (su tarpiniais persėdimais).
Maitinimas: pusryčiai.
diena. Grįžimas į Lietuvą.
Kelionės kaina asmeniui 2-čiame kambaryje ir 2-tėje palapinėje: nuo 2699 EUR*
Kelionės kaina asmeniui 2-iečiame kambaryje (lodžijose, viešbutėliuose, stacionarioje palapinėje): nuo 3099 EUR**
Svarbu: turas į Zimbabvę yra už papildomą mokestį – kaina priklauso nuo keliautojų skaičiaus (tikslinama po užklausimo).