Anamo kalnų grandinė – tarsi Indokinijos stuburas, dalijantis pusiasalį į dvi nevienodas sritis, skirtingas savo gyventojais, kalba, kultūra ir religija. Tai lyg du pusiasaliai, kurie per savo istoriją buvo atskirti ne tik kalnagūbrio, bet ir kultūrinės tradicijos. Vietnamas buvo įtakotas kinų kultūros, Kambodža – indų. Rytinė kalnagūbrio dalis – Vietnamas: tai žavingos pakrantės, turtinga Tonkino delta, maitinama galingų upių. Vakarinė dalis – Kambodža, milžiniška lyguma, Mekongo „karališkos upės“ baseinas. Didžiosios upės, sunešusios aliuvines lygumas ir jų deltos – tai civilizacijos židiniai, ryžių aruodai ir pagrindinės gyvenvietės.
Sena, turtinga ir skaudi istorinė patirtis mena khmerų civilizacijos didybę, galingas imperatorių dinastijas, kovas už nepriklausomą valstybę, užsienio agresiją ir komunistinius režimus. Dabar Vietnamas ir Kambodža – atviri pasauliui, tai langas į turtingą ir unikalią kultūrą bei gamtos lobius. Jų miestai derina senuosius statinius ir kolonijinę architektūrą, siaurus ir klaidžius senamiesčio labirintus, gatvėse gaudžiantį amžiną triukšmą ir sumaištį, klegančius milžiniškus vaisių ir žuvų turgus.
Tačiau kalniečių gyvenimas Indokinijos plynaukštėse ir Vietnamo kalnų grandinėje primena civilizacijos aušrą, kuomet žmogus sutarė su gamta ir gyveno jos ritmu. Tai kontrastų kraštas, kai liūčių periodu Kambodžos lyguma tampa bekraščiu ežeru su kaimeliais ant polių ir medžių guotais, slepiančiais budistų pagodas, o sausrymečiu žemė virsta dulkėmis ir akinančios saulės išdegintame peizaže akį džiugina tik šviesūs ryžių laukai. Šiaurės Vietnamas taip pat paskendęs ryžių laukuose, kuriuose klampoja tradicinėmis skrybėlėmis nuo kaitrios saulės apsidengę valstiečiai, įkinkę stambiaragius buivolus.
Unikalūs gamtos kampeliai, triukšmingi miestai ir tradiciniai kaimai, puiki virtuvė padės geriau pažinti Rytų tautų žmogų, apdovanotą įgimtu sąmoju, maištinga dvasia, pagarba praeičiai.
Daugiau kaip dešimt metų GRŪDA kviečia savo keliautojus į šį unikalų pasaulio kampelį. Jūsų laukia ne fragmentiška, o labai išsami pažintis su visu Vietnamu – šiaurėje lankysite spalvingąsias gentis, pasveikinsite saulę Ha Longo įlankoje, gėrėsitės gausiu Centrinio Vietnamo imperatoriškuoju paveldu saugomu UNESCO, mėgausitės ramiu atokvėpiu Pietų Kinijos jūros pakrantėje, tyrinėsite Mekongo Deltą. Jus užburs dar iki šiol prancūziška dvasia alsuojantis Saigonas (Hošiminas) ir tūkstantmetę istoriją skaičiuojantis Hanojus. Kelionę vainikuos vienas iš septynių pasaulio stebuklų – džiunglių praryta, bet laimėjusi kovą su laiku khmerų imperijos sostinė.
Džiugu, kad nuo pirmųjų kelionių į Indokiniją turistai įvertino ir palaikė mūsų idėją dėl kuo platesnio regiono pažinimo, todėl ir toliau siūlomas šis maršrutas – papildytas ir optimizuotas.
Sėkmės kelionėje! Tegul dar nepažinti pasauliai atveria Jums savo slėpinius!
GRŪDOS komanda
1 diena
Skrydis iš Vilniaus / Rygos / Varšuvos į Vietnamo sostinę Hanojų.
diena. Hanojus.
Atvyksite į tarptautinį Noi Bai oro uostą, iš kurio važiuosite į viešbutį. Pažintis su Vietnamo sostine, jos praeitimi ir dabarties aktualijomis. Pasivaikščiosite po senamiestį – XIII amžių menančias 36 gatveles, kurias kadaise buvo pasidalinusios 36 amatininkų gildijos, čia vyko chaotiškas prekybinis ir kultūrinis Hanojaus gyvenimas. Pasigrožėsite Hoan Kiem („Sugrąžinto kardo“) ežeru, esančiu pačioje miesto širdyje. Karališkuoju tiltu nueisite į ežero viduryje iškilusią salą, kur iš arti galėsite apžiūrėti Ngoc Son šventyklą. Joje dar ir šiandien yra garbinamas 1288 m. mongolus įveikęs nacionalinis didvyris Tran Hung Dao. Netoliese išvysite neogotikinio stiliaus Nha Tho Lon (Šv. Juozapo katedrą), menančią kolonijinius laikus, kai Vietnamą valdė prancūzai.
Esant galimybei, vakare pasižiūrėsite tradicinio meno „Water puppet“ spektaklį (už papildomą mokestį ~ 8 USD). Tai tik šiaurės Vietnamui būdingas teatralizuotas lėlių spektaklis virš vandens, kuriame lėlės šoka, pasakoja šalies legendas, vaidina bulių kautynių, medžioklės scenas, spalvingai ir žaismingai perteikia Vietnamo istorinius momentus. Nakvynė viešbutyje.
diena. Hanojus (pusryčiai, pietūs).
Ekskursijos po Hanojų tęsinys: po pusryčių aplankysite savitos architektūros Literatūros šventyklą, kurioje nuo 1076 m. iki pat 1775 m. veikė Vietnamo universitetas, skleidęs Konfucijaus išmintį, ruošęs valdovo rūmams biurokratus ir valdininkus bei teikęs išsilavinimą aukštuomenės atžaloms. Ekskursijos metu pamatysite šalia miesto tvirtovės griuvėsių išlikusį Vėliavos bokštą ir besiskleidžiančio lotoso žiedo formos pagodą Chua Mot Cot („Vienastulpę“). Jūsų taip pat laukia pažintis su buvusio šalies prezidento ir komunistų partijos pirmininko Ho Chi Minh‘o memorialiniu kompleksu (dažnai neveikia). Galėsite pasivaikščioti po netoliese esančią Ba Dinh aikštę. Sakoma, kad mauzoliejus įkūnija Ho Chi Minh asmenybės didybę, o Da Binh aikštė atspindi vidinę ramybę. Pasivaikščiosite Ho Tay („Vakarų“) ežero pakrante, kurios ilgis siekia net 20 km. Dabar tai prabangių restoranų, viešbučių ir vilų rajonas. Stabtelėsite prie Quan Thanh pagodos, kurią puošia keturių tonų bronzinė skulptūra, vaizduojanti Šiaurės Vietnamo dievą Huyen Thien Tran Vo su jo simboliais – gyvate ir vėžliu. Toliau aplankysite Tran Quoc – seniausią pagodą Vietname, pastatytą dar 541 m. Joje galima pamatyti retą, į nirvaną įeinančio Budos statulą. Pagodos sode galėsite prisiliesti prie bodhi - „Atbudimo“ medžio. Jis, anot pasakojimų, buvo išaugintas iš mažos šakelės, nuskintos nuo medžio, po kuriuo įvyko Budos praregėjimas. Vakare naktiniu traukiniu iš Hanojaus išvyksite į Lao Cai. Nakvynė miegamojo traukinio kupe.
diena. Hanojus - Šiaurės Vietnamo tautinių mažumų regionas. Lao Cai - Sapa - Sin Chai - Cat Cat (pusryčiai, pietūs).
Anksti ryte (~ 6:00 val.) atvyksite į Lao Cai – pasienio miestą su Kinija. Iš čia vyksite gilyn į Hoang Lien kalnų masyvą, kuris šiaurėje remiasi į Himalajus. Čia pažinsite visai kitokią, tik Šiaurės Vakarų Vietnamui būdingą gamtą ir jos prieglobstyje susiformavusias savitas kalniečių tauteles. Po trumpos kelionės vaizdingu slėniu pasieksite Sapa miestelį. Apsistosite viename iš jo viešbučių, papusryčiausite ir vyksite į apžvalginę kelionę po Sapa slėnį. Pakeliui sustosite pasigrožėti Thac Bac („Sidabrinio vandens“) kriokliu, kurio vanduo kaskadomis krenta net iš šimto metrų aukščio. Esant geroms oro sąlygoms, kildami serpantinu pasieksite Tram Ton („Dangaus vartų“) aukščiausią perėją Vietname (2047m), nuo kurios giedrą dieną atsiveria nuostabūs vaizdai tiek į Sapa slėnį vienoje pusėje, tiek į Lau Chai slėnį – kitoje, bei į Fan Si Pan – aukščiausią kalną Indokinijoje (3143 m). Grįžę iki Thac Bac krioklio, pėsčiomis keliausite bambukų mišku per Hoang Lien Nacionalinį parką į didžiausios šiose vietose Juodųjų Hmong tautinės mažumos Sin Chai ir Cat Cat kaimus. Kinai ilgus amžius bandė sunaikinti šiuos išdidžius žmones (Hmong reiškia „laisvi žmonės“), draudė kalbėti gimtąja kalba. Tuomet hmongų genties moterys savo kalbos simbolius kodavo siuvinėdamos ir puošdamos drabužius. Taip iš kartos į kartą buvo perduodami genties padavimai. Pabendravę su vietos gyventojais, susipažinę su jų papročiais ir buitimi, grįšite į Sapa. Nakvynė viešbutyje.
Pastaba. Programa vykdoma priklausomai nuo oro sąlygų. Lyjant lietui nekylama į Tram Ton perėją.
diena. Šiaurės Vietnamo tautinių mažumų regionas. Sapa - Y Linh Ho - Lao Chai - Ta Van - Ta Phin - Sapa - Lao Cai (pusryčiai, pietūs).
Ryte iš Sapa leisitės į Muong Hoa slėnį. Pakeliui grožėsitės jo augmenija ir nuostabiais kalvų, pereinančių į kalnus vaizdais. Prieš daugiau nei 100 metų prancūzai įžengę į šį slėnį buvo pakerėti jo grožiu ir pavadino jį „Tonkino Alpėmis“. Leisdamiesi ryžių terasomis aplankysite Y Linh Ho ir Lao Chai kaimus, kuriuose gyvena Juodieji Hmong. Čia galėsite pamatyti, kaip jie iš kanapių pluošto audžia ir augaliniais dažais spalvina tautinius rūbus. Savo kelionę po slėnį pabaigsite Ta Van kaime, kuriame gyvena spalvingais drabužiais ir papročiais išsiskiriantys kitos – Dzay tautelės žmonės. Tai viena iš mažiausių ir archajiškiausių – tik 38 tūkst. žmonių turinti Vietnamo tautelių.
Grįžtate į Sapa ir vykstate į Ta Phin kaimą, kuriame gyvena Raudonųjų Dzao tautinė mažuma. Jie verčiasi ne tik ryžių auginimu, bet ir šilko audimu, populiaraus proginio popieriaus ir sidabro dirbinių gamyba. Beje, daugelis sidabro dirbinių, kuriais prekiaujama šiame kaime, yra perlydyti iš kolonijinių laikų prancūziškų sidabro monetų. Iš čia važiuosite į Lao Cai miestelį, kur turėsite progą apžiūrėti Vietnamo sienos su Kinija perėjimo pastatą. Iš geležinkelio stoties naktiniu traukiniu išvyksite į Hanojų. Nakvynė miegamojo traukinio kupe.
diena. Hanojus - Ha Long įlanka - atvykimas į laivą (pusryčiai, pietūs, vakarienė).
Anksti ryte (~ 5:00 val.) atvyksite į Hanojų, netoli stoties esančiame viešbutyje galėsite nusiprausti bei papusryčiauti. Vėliau važiuosite į Ha Long uostą, kur Jūsų lauks laivas. Įgula pavaišins gėrimais, paaiškins gyvenimo laive ir saugumo taisykles. Prasidės kelionė po įspūdingą, į UNESCO paveldo sąrašą įtrauktą Ha Long įlanką – vieną nuostabiausių gamtos stebuklų Vietname, tapusia jo ikona. Pasak vietnamiečių legendos ji atsirado, kai jūron besileidžianti drakonė suskaldė klintinį krantą į tūkstančius salelių. Smaragdiniame vandenyje stūkso apie trys tūkstančiai kalkakmenio uolų, primenančių įvairias gyvūnų ar mitinių būtybių figūras. Esant galimybei, aplankysite stalaktitų, stalagmitų grotas ir žvejų kaimelį ant vandens, kur iš arčiau susipažinsite su vietos žvejų gyvenimu ir kasdienybe. Jūros gėrybių pietūs laive – ragausite ką tik sugautą žuvį ir daugybę kitų patiekalų. Maudynės Ha Long įlankos vandenyse. Vakarienė ir nakvynė laive.
diena. Saulės patekėjimas Ha Long įlankoje - Hanojus - Hue (pusryčiai, pietūs).
Anksti ryte iš laivo galėsite pasigrožėti tekančia saule bei mėgautis išskirtine įlankos ramybe. Po pusryčių plauksite į nuošalesnes įlankos vietas, turėsite galimybę paplaukioti kajakais ar tiesiog pasimaudyti.
Po pietų atvyksite į Hanojų ir skrisite į Hue, paskutinės Vietnamo feodalinės dinastijos miestą. Jis Nguyen dinastijos imperatorių valia nuo 1802 iki 1945 metų buvo tapęs Vietnamo sostine. Tuo metu Hue buvo svarbiausias Vietnamo kultūros, švietimo ir religijos centras. Dabar tai ramybe dvelkiantis miestelis ant Kvapniosios upės kranto. Jis garsėja savo didinga Citadele, rūmais ir kitais istoriniais pastatais, įtrauktais į UNESCO paveldo sąrašą. Nakvynė viešbutyje.
diena. Hue - Kvapnioji upė (pusryčiai, pietūs).
Ekskursija po Citadelę ir Imperatoriškąjį miestą, pastatytą XIX a. pagal „Uždraustojo miesto“ Pekine projektą. Po karo su amerikiečiais iš 148 rūmus sudariusių pastatų liko tik 20. Tačiau net iš to, kas išlikę ir restauruota, galima susidaryti vaizdą apie paskutinės imperatoriškosios dinastijos didybę. Plaukdami Kvapniąja upe pamatysite seniausią Hue pagodą Thien Mu („Dangiškosios mergelės“), vakariniame upės krante išvysite karaliaus Minh Mang kapavietę, sudarytą iš pastatų komplekso, sujungto tiltais.
Po plaukimo Jums bus pasiūlyta imperatoriška vakarienė, kurios metu pabuvosite teatralizuotoje Vietnamo valdovų aplinkoje, dėvėsite rytietiškus drabužius, o ragaujant prabangius patiekalus skambės subtili dvaro muzika (už papildomą mokestį ~ 45 USD). Nakvynė viešbutyje.
diena. Hue - Da Nang - Hoi An (pusryčiai).
Ryte išvyksite link dar vieno UNESCO paveldo sąraše esančio Hoi An miestelio. Pakeliui aplankysite Khai Dinh šventyklą, sustosite prie Lang Co paplūdimio, pakilsite į Hai Van („Debesų jūros“) perėją, nuo kurios giedrą dieną atsiveria įstabaus grožio vaizdas į Pietų Kinijos jūros pakrantę. Atvykimas į ketvirtą pagal dydį Vietnamo miestą Da Nang. Esant galimybei, aplankysite Cham muziejų. Jame sukaupta didžiausia ekspozicija apie beveik 1000 metų pietų Vietnamą valdžiusios Cham etninės grupės kultūrą. Keliautojų pageidavimu sustojimas marmuro dirbinių gamyklėlėje, Marmuro kalnų papėdėje (vikriausiems pasiūlysime užkopti į urvus, apžiūrėti juose išskaptuotų budistinių šventyklų). Vėliau išvyksite link Hoi An. Laisvas laikas paplūdimyje. Nakvynė viešbutyje ant Pietų Kinijos jūros kranto.
diena. Hoi An - poilsis prie Pietų Kinijos jūros (pusryčiai).
Šiandien susipažinsite su senoviniu Hoi An miestu. Ši nuostabi pasaulio paveldo vieta – viena iš daugelio centriniame Vietname – pakerės Jus savo autentika ir jaukumu. Kadaise buvęs vienu svarbiausių pietryčių Azijos uostų, dabar Hoi An tarsi gyvas muziejus. Gėrėsitės išpuoselėta ir karų nenuniokota senovine architektūra, medinėmis į tris pagrindines senamiesčio gatveles žiūrinčiomis parduotuvėlėmis, visuomeniniais pastatais. Viskas jame byloja apie taikų įvairių tautų ir kultūrų: vietnamiečių, kinų, japonų ir europiečių sugyvenimą. Pamatysite senąjį turtingo pirklio Tan Ky namą, kuriame persipina kinų ir japonų architektūros stiliai, čerpėmis dengtą Japoniškąjį tiltą, senuosius Prekybos rūmus, pagodas, Kinų asamblėją. Turėsite laiko pasivaikštinėti senojo miesto gatvelėmis, pašmirinėti po suvenyrų parduotuvėles ir nusipirkti lauktuvių namiškiams. Nakvynė viešbutyje ant Pietų Kinijos jūros kranto.
diena. Hoi An - poilsis prie Pietų Kinijos jūros (pusryčiai).
Poilsis Hoi An paplūdimyje. Visą dieną galėsite mėgautis baltu smėliuku ir šiltais Pietų Kinijos jūros vandenimis. Siūlome malonumų taurę išgerti iki dugno – pasimėgauti puikiu vietnamietišku masažu. Tai tikrai nebrangi ir labai kokybiška paslauga. Pageidaujantiems, už papildomą mokestį, siūlome išvyką į Ba Na Hills miestelį. Lankysite 150 m ilgio ir 1,4 km aukštyje virš jūros lygio esantį, pėstiesiems skirtą Auksinį tiltą. Originalų statinį gaubia dvi didžiulės rankos, kurios, rodos, grakščiai apkabina naująjį pėsčiųjų tiltą ir ištiestais delnais kviečia grožėtis kvapą gniaužiančia kalnų panorama. Jau dabar fotogeniškiausia vieta tituluojamas statinys vėl atgaivino ir šalia įsikūrusį Thien Thai sodą, įkurtą 1919 m. Šalia kruopščiai išpuoselėtų sodų yra įsteigtas vaškinių figūrų muziejus. Miestelyje yra ilgiausias pasaulyje keltuvas, kalnuose išsidėstę atrakcionai ir netikra pilis. Po įspūdingos, kalnuose praleistos dienos, grįšite į Hoi An. Nakvynė viešbutyje ant Pietų Kinijos jūros kranto.
diena. Hoi An - Da Nang - Saigonas (Ho Chi Minh) - Cu Chi (pusryčiai, pietūs).
Ryte išvyksite į Da Nang oro uostą ir skrisite į Saigoną (Ho Chi Minh) – didžiausią Vietnamo miestą, kultūros, mokslo ir ekonomikos centrą. Vyksite link Cu Chi tunelių komplekso, kurį Vietnamo Išlaisvinimo Pajėgos įrengė kovoms prieš Amerikos armiją. Trijų lygmenų, 250 km požeminių tunelių tinkle buvo įrengti miegamieji, susitikimų kambariai, ligoninės ir netgi socialiniai centrai.
Grįšite į Saigoną (Ho Chi Minh), kur Jūsų lauks pažintinė ekskursija po miestą: Prezidento rūmai, kuriuose šiuo metu įsikūręs memorialinis muziejus Vietnamo suvienijimui atminti, senasis Saigono Paštas, gotikinio stiliaus Notre Dame katedra – prancūzų kolonojinės valdžios simbolis. Ši katedra yra vienas pagrindinių krikščionybės centrų Vietname.
Esant galimybei, vakare miestu grožėsitės plaukdami Saigono upe (už papildomą mokestį ~ 27 USD, su vakariene). Nakvynė viešbutyje.
diena. Saigonas (Ho Chi Minh) - Mekongo Delta (pagal pageidavimą, už papildomą mokestį) (pusryčiai).
Ryte jūsų laukia laisvas pusdienis Saigone (Ho Chi Minh) arba pažintis su Mekongo Delta. Mekongas – viena ilgiausių pasaulio upių, prasidedanti Tibete, tekanti per Kiniją, Birmą, Laosą, Tailandą, Kambodžą ir Vietnamą. Į Pietų Kinijos jūrą Mekongas įteka devyniais srautais, todėl vietnamiečių vadinamas devynių drakonų upe. Atvyksite į Cai Be, kur prasidės jūsų pasiplaukiojimas. Turėsite galimybę aplankyti judrų ir spalvingą turgų ant vandens, kur vietiniai gyventojai prekiauja vaisiais, daržovėmis, audiniais, papuošalais ir kitomis prekėmis. Gausybė valčių plaukioja pirmyn ir atgal viliodamos pirkėjus. Čia pasinersite į tikrą Mekongo Deltos šurmulį. Vėliau plauksite į mažus kaimelius pasižvalgyti po sodus ir plantacijas, kur galėsite mėgautis šviežiais tropiniais vaisiais ir jūros gėrybėmis, patiektomis pagal pietų Vietnamo tradicijas. Mekongo Delta dar vadinama Vietnamo aruodu, nes čia užauginti vaisiai ir ryžiai maitina beveik visą šalį. Plaukdami siaurais kanalais patirsite išskirtinį šios vietovės žavesį. Esant galimybei, aplankysite vietinių šeimų ve