Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Jei sutinkate, paspauskite mygtuką „Supratau“ arba naršykite toliau. Tuo atveju jei norėsite atšaukti savo duotą sutikimą, pakeiskite savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrinkite įrašytus slapukus. Plačiau »

Didysis GRŪDOS turas: Namibija - Botsvana - Zambija 19d.

 

Kelionės aukso fondas

 • Nepamirštami turistinio žygio potyriai – laukinių žvėrių „medžioklė“ fotoaparatais, vakarienės prie laužo, nakvynės stovyklavietėse – ypač artimas sąlytis su Afrikos gamta.

NAMIBIJA

 • Namibo dykuma – garsiausias šios šalies gamtos stebuklas.
 • Abrikosinės Sossusvlei smėlio kopos – vienas gražiausių peizažų visame pasaulyje.
 • Nuostabioji velvičija – vienas rečiausių ir unikaliausių augalų, vadinama gyvąja fosilija.
 • Svakopmundas – vokiškoji oazė prie Atlanto vandenyno.
 • Panoraminis skrydis virš Namibo dykumos ir Skeletų kranto (pageidaujantiems).
 • Špickopė – pilkos granitinės uolos Namibo dykumoje, vadinamos „Namibijos Materhornu“.
 • Vargonų vamzdžiai“ – įspūdingi vulkaninio akmens stulpai.
 • Tveifelfonteinas – vienas didžiausių pasaulyje uolų raižinių muziejų po atviru dangumi (UNESCO paveldo objektas).
 • Viešnagė Himba gentyje – vienoje egzotiškiausių genčių ne tik Namibijoje, bet ir visoje Afrikoje.
 • Gyvūnų stebėjimas Etošos nacionaliniame parke – viename garsiausių, didingiausių ir įspūdingiausių Afrikoje.
 • Vindhukas – Namibijos sostinė, aukštikalnių miestas – „vėjuotas kampas“.

BOTSVANA

 • Pasivaikščiojimas su sanais (bušmėnais) Kalahario dykumoje.
 • Gamtos stebuklas Okavango delta – viena autentiškiausių Afrikos gamtos ekosistemų, kurioje išlikusi tikrų tikriausia pirmapradė Afrikos gamta.
 • Saulėlydis Makgadikgadžio druskų lygumose.
 • Įspūdingas plaukimas Čiobės upe stebėti augmenijos ir gyvūnijos.

ZAMBIJA

 • Garsioji Zambezės upė ir didingasis Viktorijos krioklys.

 

Šis unikalus safaris yra skirtas mylintiems ir suprantantiems gamtą, draugiškiems, drąsiems, gero fizinio pasirengimo, kantriems, sveikiems ir jaunatviškiems žmonėms, trokštantiems patirti nuotykių, nebijantiems buitinių nepatogumų, svajojantiems apie ypač artimą sąlytį su Afrikos gamta. Jūsų svajonės išsipildys keliaujant padidinto pravažumo specialiomis transporto priemonėmis, didžiąją safario dalį miegant palapinėse, valgant grupės virėjo pagamintą maistą.

Keliavimas ir stovyklavimas Afrikoje nėra pilnai prognozuojamas dalykas – safario dalyviai pajus nuotykių skonį, patekę į civilizacijos nepaliestus laukinės gamtos kampelius. Tai iššūkis, kurį reikia pasiruošti priimti. Nenumatyti atvejai, susiję su kelių sąlygomis, oru, galimu technikos gedimu, atsitikimais, galinčiais pakeisti safario programą – tai irgi nuostabaus nuotykio Afrikoje dalis!

Keliautojo, geografo, leidėjo, visų ekspedicinių GRŪDOS kelionių po Afriką vadovo R. Šalnos straipsniai (spausti ant nuorodos arba ant nuotraukos):

 

 • Visi pervežimai – safaris padidinto pravažumo, patogia, gerai vėdinama transporto priemone (angl. safari truck; be kondicionieriaus), pagal programą. Transporto priemonėje yra vandens talpa, pirmosios medicinos pagalbos rinkinys, knygų apie vietos paukščius ir žinduolius rinkinys, bagažo skyrius, šaldytuvas maistui ir gėrimams, baterijų pakrovimo vieta, mikrofonas.
 • Maitinimas (kaip nurodyta apraše). Stovyklaujant – trijų kartų maitinimas, pusryčiai kontinentiniai – košė, duona, uogienė, arbata, kava, pienas. Pietums siūlomas „šaltas piknikas“, vakarienei – pagrindinis patiekalas, patiektas sėdint prie stalo apšviesto žibintais. P.S. Pietų ir vakarienės metu gėrimai ir mineralinis vanduo neįskaičiuoti. Jų galima nusipirkti iš vairuotojo – transporto priemonėje yra specialus šaldytuvas, arba iš anksto apsirūpinti supermarkete ir laikyti šaldytuve. Stovyklaujant maistą gamina virėjas, o keliautojai jam padeda.
 • Stovyklavimo įranga.
 • Nakvynės (kaip nurodyta apraše). 11 nakvynių dvivietėse palapinėse, 5 nakvynės turistinės klasės viešbučiuose, svečių namuose. Nakvynei stovyklavietėje keliautojai aprūpinami patogiomis palapinėmis (2.4 m ilgis, 2.4 m plotis, 1.9 m aukštis), 5 cm storio čiužinukais. Būtina turėti savo miegmaišį ir mažą pagalvėlę. Keliautojai privalo padėti aptarnaujančiam personalui pastatyti ir surinkti palapines, padėti įrengti stovyklavietes. Stovyklavietėse dažniausiai yra galimybė nusiprausti po dušu, įrengiamas WC (dušo nėra stovyklaujant Špickopėje). Kiekvienam keliautojui yra skirta patogi sudedama safario kėdutė.
 • Ekskursinė – pramoginė programa, bilietai į lankytinus objektus (pagal aprašą).
 • Visi nacionalinių parkų įėjimo mokesčiai.
 • Kvalifikuoto anglakalbio gido paslaugos turo metu.
 • Profesionalaus GRŪDOS kelionės vadovo iš Lietuvos paslaugos (vyksta susidarius ne mažiau 10-ties turistų grupei; susirinkus mažesnei grupei, kelionė vykdoma su anglakalbiu gidu).
 • Kelionės dokumentų sutvarkymas.
 • Tarptautinio skrydžio Vilnius/Ryga/Varšuva – Europos miestas – Vindhukas/Livingstonas – Europos miestas – Varšuva/Ryga/Vilnius bilietai su oro uostų mokesčiais nuo 1100 EUR (kaina priklauso nuo aviakompanijos vykdomų akcijų, bilieto pirkimo dienos, sezoniškumo).
 • Konsulinis Namibijos vizos mokestis ir siuntimo greituoju paštu išlaidos (kaina ~ 150 EUR. Kaina tikslinama).
 • Zambijos viza ~50 USD (gaunama ant sienos. Kaina tikslinama).
 • Medicininių išlaidų draudimas užsienyje (privalomas), nelaimingų atsitikimų, bagažo ir neįvykusios kelionės draudimas (pagal pageidavimą).
 • Papildomos pramogos ir ekskursijos (kainos tikslinamos).
 • Asmeninės išlaidos, arbatpinigiai vietiniams gidams 3-5 USD/asm. (dienai) ir vairuotojams 1-3 USD/asm. (dienai), gėrimai, kitos nepaminėtos išlaidos.
 • P.S. už leidimą fotografuoti ir filmuoti tam tikruose objektuose mokama papildomai.

1 diena

Skrydis Vilnius/Ryga/Varšuva – Europos miestas – Vindhukas.

diena. Vindhukas.

Atvykimas į Namibijos sostinės Vindhuko tarptautinį Hosea Kutako oro uostą, formalumų sutvarkymas ir pervežimas į viešbutį. Vindhukas (liet. „vėjuotas kampas“) – centrinėse Namibijos aukštikalnėse ant nedidelių kalvų 1660 m virš jūros lygio išsimėtęs miestas, kuriame juntama germaniškos kultūros įtaka, nemažai įspūdingų kolonijinio stiliaus pastatų. Miesto centras pasižymi ypatinga tvarka ir švara, sveiku klimatu, sausu ir švariu oru. Daugelis keliautojų Vindhuką vadina mažiausiai afrikietišku miestu, o pačią Namibiją – „šypsena Afrikos veide“.

Nakvynė viešbutyje, svečių namuose.

Maitinimas: vakarienė.

dienos. Sesriem – Sossusvlei.

Išvykę iš Vindhuko, pajudėsite link Sesriem ir Sossusvlei, esančių prie Namibo dykumos pakraščio. Galima drąsiai teigti: jeigu nematei Namibo dykumos, vadinasi, nebuvai Namibijoje. Kai kurie keliautojai teigia, kad vien dėl Namibo dykumos verta vykti į Namibiją. Tai garsiausias šios šalies gamtos stebuklas. Namibo dykuma yra viena seniausių pasaulyje. Jai net didžioji Sachara pagal amžių būtų tik kaip naujagimis. Dėl šaltosios Bengelos srovės susidariusi dykumos 50-160 km pločio juosta iš šiaurės į pietus driekiasi beveik 2 tūkstančius kilometrų. Šiame ruože iš sausumos į vandenyno pusę tekančios upės, besiplaikstantys vėjai, sukūrė kraštovaizdžius. Nors vietiniai nama genties žmonės vadina dykumą „vieta, kurioje nieko nėra“, ji pasižymi laukinės gamtos įvairove.

Šiomis dienomis grožėsites saulėlydžiu Namibo dykumoje, vyksite į Mirties slėnį („Mirusią pelkę“ – Dead Vlei), primenantį siurrealistinį paveikslą: juodos negyvos akacijos, suskilinėjusio balto molio plynėje kontrastuojančios su ryškiai raudonais smėlynais ir skaisčiai žydru dangumi; pasivaikščiosite po siaurą, bet savito grožio Sesriem kanjoną. Leisitės į pažintį su Sossusvlei smėlio kopomis – vienomis aukščiausių pasaulyje. Kai kurios kopos plastiškai banguodamos iškyla į didesnį nei 300 metrų aukštį. Nors tai ne pasaulio rekordas, bet abrikosų spalvos smėlis, kopų formos ir dydžiai priblokš kiekvieną. Keičiantis apšvietimui ir drėgmės kiekiui, čia kasdien vyksta šešėlių ir spalvų spektaklis. Stebėti jį geriausia tekant ar leidžiantis saulei ir būtinai užkopus į vieną iš kopų. Keliautojai Soussusvlei kopas vadina vienu fantastiškiausių peizažų visame pasaulyje.

2 nakvynės palapinėse.

Maitinimas: 2 pusryčiai, 2 pietūs, 2 vakarienės.

diena. Svakopmundas.

Šiandien keliausite Nauklufto parko teritorija, kurioje pamatysite daug įspūdingų vietų, primenančių Mėnulio kraštovaizdį. Pravažiuosite pro Kuisebo kanjoną. Jeigu pasiseks, kelionės metu galbūt pamatysite vieną rečiausių ir unikaliausių pasaulyje augalų – Nuostabiąją velvičiją („Welwitschia mirabilis“). Ji turi tik 2 lapus, kurie pastoviai auga iš pagrindo bei ilgą liemeninę šaknį. Prisitaikiusi prie karšto ir sausringo klimato, drėgmę ji gauna iš ryto rasos (lapai turi itin daug žiotelių). Nors augalo amžių nustatyti sunku, manoma, kad jis gali augti daugiau nei 1000 metų. Nuostabioji velvičija laikoma gyvąja fosilija.

Važiuodami į šiaurę pro nesibaigiančią galybę keistų formų kalvų, pasieksite Walvis Bay. Čia pietausite Atlanto vandenyno pakrantėje. Po to atvyksite į antrą pagal dydį Namibijos miestą ir vasaros sostinę Svakompundą, kuriame iki šiol jaučiama didžiulė vokiškos kultūros įtaka. Dažnai sakoma, kad Svakompundas yra labiau vokiškas miestas nei pati Vokietija.

Toks nesvetingas gamtos kraštas kaip Namibija kelis šimtmečius visiškai nedomino europiečių, nes kurtis gyventi dykumoje buvo tikra beprotystė. Ko neįstengė padaryti kitos šalys, sugebėjo įgyvendinti vokiečiai. Jiems iki Pirmojo Pasaulinio karo priklausė nemaža dabartinės Namibijos teritorija. Per kelis dešimtmečius vokiečiai ne tik sukūrė infrastruktūrą, pastatė miestus, bet juos pavertė tikromis oazėmis. Nors nuo vokiečių viešpatavimo laikų praėjo veik šimtas metų, jų kultūros palikimas gyvas ir šiais laikais.

Vokiečių įkurtas Svakopmundas glaudžiasi prie Atlanto vandenyno. Po ilgo važiavimo bekrašte nežemiškų kraštovaizdžių dykuma, jis tarsi vaiduoklis išnyra jos fone. Tik įvažiavus į miestą pasitinka vokiška tvarka, spalvoti, tarsi žaisliniai, namai. Gatvės suprojektuotos taisyklingai, apsčiai iš kolonijinių laikų išlikusių fachverko stiliaus pastatų. Visur tvarkinga, ošia palmių giraitės, svečius kviečia europietiškos kavinės, jaukios suvenyrų parduotuvėlės. Vaikštinėjant gatvėmis, miestelis greičiau primena Viduržemio jūros nei Afrikos šalies kurortą.

Popietė skirta poilsiui prie vandenyno ir įvairiausioms pramogoms (už papildomą mokestį). Esant galimybei siūloma užsisakyti (pasirinktinai):

 • Plaukimą į jūrinę žvejybą;
 • Išvyką kateriu po Walvis Bay lagūną stebėti flamingų, pelikanų, kormoranų, ruonių, delfinų;
 • Panoraminį skrydį virš Namibo dykumos ir Skeletų kranto;
 • Šuolį parašiutu;
 • Sklandymą virš kopų parasparniais;
 • Pasivažinėjimą keturračiais;
 • Čiuožimą nuo kopų su lentomis.

Nakvynė viešbutyje, svečių namuose.

Maitinimas: pusryčiai, pietūs.

diena. Špickopė (Spitzkoppe).

Iš ryto mėgausitės poilsiu prie Atlanto vandenyno arba užsakomomis pramogomis. Po pietų iš Svakopmundo leisitės link Špickopės – plikų granitinių uolų grupės Namibo dykumoje. Uolos yra daugiau nei 700 mln. metų senumo, o masyvo aukštis virš jūros lygio siekia 1784 m ir stačiai iškyla virš lygios dykumos. Šis kalnų masyvas susikūrė milžiniško ugnikalnio griuvimo metu prieš maždaug 100 mln. metų. Veikiami erozijos ugnikalnio griuvėsiai suformavo vulkaninę uolą. Įsikursite mieloje stovyklavietėje didingojo „Namibijos Materhorno“ fone.

Špickopė dar vadinama Namibijos lopšiu. Čia kadaise bušmėnų genties dvasininkai atlikdavo religinius ritualus. Špickopėje išlikę nemažai bušmėnų dailės pavyzdžių.

Galėsite pasivaikščioti po apylinkes, apžiūrėsite bušmėnų uolų raižinius, nuo uolos viršūnės pasigrožėsite magišku saulėlydžiu, mėgausitės išskirtine ramybe, stebėdami žvaigždėtą Afrikos dangų.

Nakvynė palapinėse.

Maitinimas: pusryčiai, pietūs, vakarienė.

diena. Damaralandas – Tveifelfonteinas (Twyfelfontein).

Keliausite skurdžiais, bet tuo pačiu metu įspūdingais Damaralando regiono kraštovaizdžiais. Uolų darinius keičia bekraštės plynės, kurias kerta išdžiūvusios upių vagos, driekiasi karščio pritvinkę tarsi keptuvė platūs slėniai. Sustosite prie įspūdingų vulkaninio akmens stulpų, vadinamų „Vargonų vamzdžiais“ (Organ pipes), susiformavusių prieš 120 mln. metų ir šaunančių aukštyn net 4-5 metrus. Netoliese pamatysite „Sudegusį kalną“ (Burnt mountain), kuriam unikalią spalvą prieš milijonus metų suteikė išiliejusi ugnikalnio lava. Taip pat lankysite „Suakmenėjusį mišką“ (Petrified forest), į kurį medžių kamienai pateko potvynio metu daugiau nei prieš 200 mln. metų. Diagenezės proceo metu medžių kamienai suakmenėjo ir kaip egzotiška spalvinga fosilija išliko iki mūsų laikų.

Atvyksite į Tveifelfonteiną, archeologinę vietovę, garsėjančią uolų raižiniais ir 2007 metais paskelbtą UNESCO pasaulio paveldo objektu. Tai vienas didžiausių pasaulyje uolų raižinių muziejų po atviru dangumi. Maždaug prieš 2500–2000 metų šiuos kraštus apgyvendino bušmėnai. XX a. vid. į Tveifelfonteiną atsikėlė būrai, bet 1965 m. išsikraustė, nes šios žemės buvo paskelbtos Damaralando bantustano teritorijomis. 1921 m. Tveifelfonteine topografas Reinhardas Makas (Reinhard Maack) aptiko uolų raižinius, o 1947 m. iš naujo juos rado ūkininkas, čia ieškojęs šaltinio (pavadinimas afrikanų k. reiškia „abejotinas, neaiškus šaltinis“). Čia rasta ~5000 atskirų raižinių, kuriuos, kaip manoma, paliko Viltono kultūros žmonės. Raižiniuose vaizduojamos žvėrių (zebrų, žirafų, raganosių, galvijų, dramblių ir kt.), žmonių, fantastinių būtybių figūros. Viena išskirtiniausių figūrų – liūtą primenantis atvaizdas su ilga lenkta uodega, užsibaigiančia rankos antspaudu. Manoma, kad šie piešiniai susiję su šamanistine pasaulėžiūra, galimai simboliškai vaizduoja žmogaus pasivertimą žvėrimi. Taip pat rasta vėlyvesnių, geometrinių bušmėnų raižinių, kurie, galima teigti, galbūt buvo savotiški žemėlapiai, migracijos ar medžioklės kelių žymekliai, o gal turėjo ir astronominę reikšmę.

Nakvynė palapinėse.

Maitinimas: pusryčiai, pietūs, vakarienė.

dienos. Himba gentis. Gepardų parkas. Etošos (Etosha) nacionalinis parkas.

Mums sunku įsivaizduoti, kad kažkur gyvena gentys, kurių civilizacija dar nesugadino. Lankysite vieną iš tokių – himba gentį. Tai viena egzotiškiausių genčių ne tik Namibijoje, bet ir visoje Afrikoje. Nuo seniausių laikų himbai yra klajokliai gyvulių augintojai. Galvijai, ožkos yra visas turtas, aplink kurį nuo aušros iki sutemų ir sukasi gyvenimas. Dėl klajokliško gyvenimo būdo himbai nestato patvarių būstų, tad iš šakų suręstos ir moliu apdrėbtos lūšnelės yra vienintelis prieglobstis nuo svilinančios saulės, vėjo ir lietaus. Mėsa, pienas, kailiai, odos – viską himbai panaudoja kasdieniame gyvenime. Savo kūnus dengia apdirbtos odos gabalėliais, o odą kasdien drėkina rūgusiu ožkos pienu ir įtrina raudonos ochros bei galvijų riebalų mišiniu. Tai apsaugo nuo kaitros ir gyvių įkandimo. Itin įspūdingai atrodo nuogakrūtės moterys. Jos nesivaržo turistų ir mielai už pinigėlį pozuoja. Kasdien himbai atlieka ritualą – dūmuose „skalbia“ savo simbolinius drabužėlius.

Šios genties žmonės išgyvena sunkius laikus, nes šiltėjantis klimatas ir ilgėjančios sausros stumia juos iš savo žemių. Persikėlus arčiau civilizuotų gyvenviečių, himbų vaikai pradeda lankyti mokyklas, tad genties gyvenimo būdas po truputį keičiasi. Viešnagė himbų gentyje – tai kelionė į praeitį, kai tai, kas matoma yra neįtikėtina, bet realu.

 

Esant galimybei, lankysite Otjitotongwe gepardų parką, įkurtą siekiant apsaugoti Namibijos gepardų populiaciją. Nors gepardai visoje Afrikoje nykstantys gyvūnai, Namibijoje yra didžiausia koncentracija laukinių, laisvai gyvenančių gepardų, kurie, deja, pridaro daug žalos vietiniams fermeriams. Pakliuvę į spąstus, sužeisti ir negalintys išgyventi savarankiškai laukinėje gamtoje gepardai patenka į šį parką.

Keliausite link Šiaurės Namibijoje plytinčios „didžiosios baltosios sauso vandens vietos“ – Etošos nacionalinio parko. Etoša yra gigantiška išdžiūvusi ežero įduba, kuri užima 4700 kv.km. plotą (šioje įduboje sutilptų beveik 12 tokių miestų kaip Vilnius). Keletas tokių įdubų ir sausųjų ežerų kadaise drauge su Botsvanos Okavango delta sudarė vieną didžiausių ežerų pasaulyje. Upės, maitinusios begalinio dydžio vandens telkinį, išdžiūvo ir karšti saulės spinduliai išdžiovino ežerų vandenį. Dabar įdubą raižo gyvūnų takai ir sūkuriuoja dulkių debesys. Etoša yra vienas garsiausių, didingiausių ir įspūdingiausių nacionalinių parkų Afrikoje, įkurtas 1907 metais, kai Namibija dar buvo Vokietijos imperijos dalis, ir tūkstančių gyvūnų, tokių kaip juodųjų raganosių, zebrų, žirafų, antilopių gnu, gepardų, liūtų bei dramblių buveinė. Etošos parkas didžiuojasi, kad čia gyvena apie 3000 dramblių, 27000 antilopių gnu, 7000 zebrų, retos antilopių rūšys: juodaveidė impala, suni antilopė, bei arklinė antilopė. Parke gyvenanti 300 juodųjų raganosių populiacija yra viena iš didžiausių šios rūšies gyvūnų populiacijų visoje Afrikoje. Kai kurios girdyklos tamsiu paros metu apšviečiamos, todėl turėsite unikalią galimybę stebėti gyvūnus ir jais grožėtis. Iš ryto ir vakare vyksite į safarį (esant galimybei). Stebėti laukinius žvėris yra didžiulis, nenusakomas įspūdis. Zoologijos sode, net ir pačiame moderniausiame, gyvūnai šeriami, rūpinamasi jų sveikata. Nacionaliniuose parkuose visas gyvenimas verda pagal savo taisykles, išlieka stipriausieji, greičiausieji ir gudriausieji, o būti šių procesų liudininkais yra įspūdis visam gyvenimui.

2 nakvynės palapinėse.

Maitinimas: 2 pusryčiai, 2 pietūs, 2 vakarienės.

diena. Vindhukas.

Po Etošos nacionalinio parko lankymo vyksite į Namibijos sostinę Vindhuką įkvėpti gaivaus aukštikalnių oro. Pakeliui, esant galimybei, lankysite Okahandja turgų. Turėsite puikią galimybę pabendrauti su vietos gyventojais, įsigyti autentiškų medžio dirbinių lauktuvėms. Vindhuke apžiūrėsite sececijos stiliumi 1907 metais vokiečių suprojektuotą ir pastatytą Kristaus bažnyčią, kurios grakštus bokštas tapo išskirtiniu miesto simboliu. Esant galimybei, lankysite šalia esantį neįprasto dizaino Nepriklausomybės muziejų. Kylant muziejaus stikliniu liftu atsiveria miesto ir jo apylinkių panoraminiai vaizdai. Medžių juosiama Nepriklausomybės alėja su savo fontanais, pėsčiųjų takais ir lauko kavinėmis pačiame miesto centre sukuria jaukią ramybės oazę.

Vakarą siūlome praleisti kavinukėse, paragauti vietinės virtuvės patiekalų, išgerti gero Pietų Afrikos vyno gražioje aplinkoje.

Nakvynė viešbutyje, svečių namuose.

Maitinimas: pusryčiai, pietūs.

diena. Botsvana. Kalahario dykuma. Pasivaikščiojimas su Sanais (Bušmėnais).

Palikdami Vindhuką, atsisveikinsite su Namibija ir pajudėsite link Botsvanos – dykumų šalies, kurią pasaulyje garsina deimantai, laukinė gamta ir, žinoma, pasaulio gamtos perlu vadinama Okavango delta. Keliausite po Kalahario dykumą – laikomą Pietų Afrikos pasididžiavimu. Ši dykuma – ilgiausias pasaulyje smėlynų ruožas, kurio nekerta akmenų ar žvyro intarpai kaip Sacharoje. Kalaharis apima beveik visą Botsvaną, nusidriekia vakarų link į Namibiją, o šiaurėje įsiterpia į Angolą, Zambiją ir Zimbabvę. Kalahario sausringumą sukelia šaltoji Bengelos srovė, atitekanti prie vakarinės Pietų Afrikos pakrantės iš Antarktidos.

 Nuo seniausių laikų čia gyvena sanai (bušmėnai). Kitų genčių kitados išstumti į Kalahario dykumą, dabar nemažai sanų gyvena miestuose. Jiems sunku pritapti prie miestietiško gyvenimo būdo, nes save laiko neatsiejama gamtos dalimi. Sanų galimybės prisitaikyti prie aplinkos, tykoti žvėries, išgyventi ekstremaliomis sąlygomis laikomos fenomenaliomis. Jums nusišypsos didžiulė sėkmė, nes šiandien galėsite pasivaikščioti kartu su sanais Kalahario dykumoje.

Nakvynė lodžijoje arba palapinėse.

Maitinimas: pusryčiai, pietūs, vakarienė.

dienos. Maunas – Okavango delta.

Šiandien važiuosite į Mauno gyvenvietę, vadinamą vartais į Okavango deltą ir Botsvanos turizmo sostinę. Okavango upė išteka Angolos aukštumose ir teka į pietus Botsvanos kryptimi. Atskubėjus į Kalahario dykumą, upė patenka tarsi į spąstus, iš kurių ištrūkti neįmanoma. Čia ji sudaro Okavango deltą, didžiausią žemyno deltą pasaulyje. Ji vadinama upe, „kuri niekada neranda jūros“, nes, užuot, plaukusi į jūrą, lėtai teka į pietus ir išsisklaido į daugybę kanalų. Didžiulė upė, prarasdama tėkmės greitį, pradeda šakotis ir sukuria milžinišką sausumos deltą – vešlią oazę, kurioje daugybė neįžengiamų pelkėtų plotų, upų vagų, siaurų protakų. Jų struktūra nuolat keičiasi, nes upė neša daug sąnašų, dumblą ir kanalai po truputį užanka, užauga. Visa oazė sudėtingas ekosistemų labirintas, kuriame tarpsta afrikietiškoji augmenija ir gyvūnija. Dėl sudėtingų gamtos sąlygų visais laikais žmonių čia gyveno labai mažai, todėl tai, ką dabar galima pamatyti Okavango deltoje, yra tikrų tikriausia pirmapradė Afrikos gamta.

Deltoje gyvena ir veisiasi daugybė gyvūnų ir per 400 rūšių paukščių. Jų gausa sukuria didingą reginį. Didžiulė tikimybė pamatyti begemotus, jie plaukia kanalais laikydami kai kuriuos atvirus ar atverdami tuos, kurie buvo užžėlę. Vanduo ir jo maistingosios medžiagos leidžia augti papirusui. Tačiau Okavango delta yra jautri ekologinė sistema, kuri gali būti lengvai pažeista. Pažinčiai su šia gamtos ekosistema leisitės motorinėmis valtimis ir mokoro kanojomis. Po safarių (priklausomai nuo oro sąlygų) bus galimybė lengvuoju lėktuvėliu (už papildomą mokestį) paskraidyti virš Okavango deltos ir dar kartelį, tik iš paukščio skrydžio, pasigrožėti šiuo neįprastu gamtos reginiu. GRŪDOS keliautojams šis skrydis paliko nepaprastai stiprų įspūdį. Tikrų gamtos mylėtojų ir specialistų susidomėjimas Okavango delta, kaip viena iš autentiškiausių Afrikos gamtos ekosistemų, sparčiai auga, tačiau botsvaniečiai neskuba šios teritorijos skelbti nacionaliniu parku, nes tai gali paskatinti masinio turizmo plėtrą ir suduoti nepataisomą smūgį gamtai.

2 nakvynės palapinėse.

Maitinimas: 2 pusryčiai, 2 pietūs, 2 vakarienės.

diena. Makgadikgadžio druskų lygumos.

Šiandien iškeliausite į Makgadikgadžio druskų lygumas, plytinčias Šiaurės Botsvanoje ir dar kartą pajusite kas tai yra Afrikos tyrai po ryškia saule. Geologinėje praeityje čia telkšojo milžiniškas ežeras, kuriam išdžiūvus didžiulę teritoriją padengė storas druskos sluoksnis ir susiformavo dykuma. Ši teritorija apima gausybę druskos įdubų, vešlia žole apaugusias lygumas, kurias puošia palmių salelės. Ypač sunkiai ištveriamo karščio dienomis, kai žiema eina į pabaigą, sustingusios įdubos gali būti pavojingos. Karščio sukelti miražai atima gebėjimą orientuotis erdvėje, tviska vaizduotėje susikurti ežerai ir po kelių sekundžių vėl išnyksta, pradeda skraidyti stručiai, akmenys pavirsta judančiais kalnais... Po lietaus sezono įdubos prisipildo vandens ir pritraukia būrius flamingų, pelikanų bei kitų vandens paukščių, taip pat tūkstančius zebrų ir antilopių.

Nakvynė lodžijoje, palapinėse.

Maitinimas: pusryčiai, pietūs, vakarienė.

diena. Čiobės nacionalinis parkas.

Ryte iškeliausite link Čiobės nacionalinio parko. Tai įspūdingų kraštovaizdžių, nuostabių saulėlydžių, gyvūnų gausa ir paukščių kolonijomis garsus parkas. Gyvensite stovyklavietėje, įkurtoje Čiobės upės pakrantėje. Ši upė yra dešinysis Zambezės intakas. Didžiausia Pietų Afrikos upė Zambezė prasideda Angoloje ir teka į pietryčius per Namibijos Kaprivi regioną. Tada susilieja su Botsvanos Čiobės upe maždaug 70 km aukščiau Viktorijos krioklių. Vasaros lietūs, iškrintantys Angoloje, paprastai pasiekia santaką nuo balandžio ar gegužės mėnesio. Patvinusi Zambezė užgožia daug mažesnį Čiobės upės srautą ir nustumia jį atgal. Žemesniuose tarp upių esančiuose plotuose kaupiasi nuosėdų salos, apaugusios nendrynais, bet aukščiau pakilęs vanduo jas užlieja. Čiobės nacionaliniame parke gyvena begemontų kaimenės ir daug Nilo krokodilų: upės pakrantėse galima išvysti krokodilų pateles, saugančias savo lizdus. Upėje veisiasi daug žuvų. Šiame regione susitelkę daugiausiai dramblių Afrikoje. Jums bus pasiūlytas įspūdingas plaukimas laivu Čiobės upe stebėti gyvūnijos ir augmenijos.

Nakvynė palapinėse.

Maitinimas: pusryčiai, pietūs, vakrienė.

dienos. Zambija. Livingstonas. Viktorijos krioklys.

Iš ryto vyksite į Kasane, kur susikerta Botsvanos, Namibijos, Zambijos ir Zimbabvės valstybių sienos. Kirsite Zambijos sieną ir palei Zambezės upę atvyksite į Livingstoną, įsikūrusį prie Viktorijos krioklio, kuris, be jokių abejonių, laikomas vienu didingiausių Afrikos gamtos objektų. Net iš miestelio galima pamatyti tumulus vandens garų, nepaliaujamai kylančių virš krioklio į kelių šimtų metrų aukštį. Vietos gyventojų Viktorijos krioklys vadinamas mosi-oa-tunya („dūmai, kylantys su griaustinio triukšmu“). Krioklys girdimas ir matomas iš toli. Reginys, atsiveriantis prieš akis, ne iš karto leidžia suvokti krioklio jėgą ir didybę. Pirmasis Viktorijos krioklį išvydo škotų misionierius D.Livingstonas 1855 metais. Jis ir jo būrio nariai iš toli pamatė purslų debesis ir susiprotėjo išlipti saloje prie pat krioklio. Keliautojai prislinko prie bedugnės krašto ir apstulbo išvydę milžinišką upę, tiesiog pranykstančią Žemės plyšyje. D.Livingstonas šį krioklį pavadino karalienės Viktorijos garbei.

Viktorijos krioklį apžiūrėsite iš Zambijos pusės. Vaikščiodami įrengtais apžvalgos takais, grožėsitės šiuo įstabiu gamtos kūriniu (P.S. Norint apžiūrėti krioklį iš Zimbabvės pusės būtina viza.). Aplankysite vietos turgų, galėsite užsisakyti norimas paslaugas Afrikos adrenalino sostinėje Livingstone (už papildomą mokestį pasirinktinai):

 • Plaukimas Zambezės upe;
 • Šokimas tįstine;
 • Apžvalginis skrydis virš Viktorijos krioklio: malūnsparniu arba ultralengvąja atvirąja skraidykle.

2 nakvynės viešbučiuose, svečių namuose.

Maitinimas: 2 pusryčiai.

18 diena

Pervežimas į oro uostą. Skrydis Livingstonas – Europos miestas – Varšuva/Ryga/Vilnius.

 

diena. Grįžimas į Lietuvą.

Kelionės kaina asmeniui 2-čiame kambaryje (2-tėje palapinėje) nuo: 2718 EUR.

Priemoka už 1-tį kambarį (1-tę palapinę) nuo: kaina tikslinama.

 

KELIONĖS UŽSAKYMAS
Data
Keliautojų skaičius
Kaina